Czym jest tulejowanie koparek i innych maszyn budowlanych? - centrumhotelowelech.pl

Czym jest tulejowanie koparek i innych maszyn budowlanych?

Tulejowanie koparek i innych maszyn budowlanych jest formą regeneracji uszkodzonego elementu roboczego maszyny w celu przywrócenia do pierwotnego stanu użytkowego. Elementy poddane naprawie poprzez tulejowane mają swoje pierwotne zarówno wymiary, jak i właściwości. Jest to o tyle istotne, że tulejowanie znacznie przyczynia się do oszczędności na naprawach, a także przestojach koparek i innych ciężkich maszyn budowlanych, a także wydłuża sprawność użytkową tych maszyn.


Na czym polega tulejowanie koparek?


Tulejowanie koparek i innych maszyn budowlanych tym różni się standardowej naprawy, że nie występuje konieczność demontażu uszkodzonego elementu i transportu go do warsztatu, ponieważ tulejowanie można przeprowadzić w miejscu pracy maszyny, np. na placu budowy. Tulejowanie maszyn budowlanych polega na użyciu odpowiednich narzędzi i matryc i umieszczeniu maszyny do wiercenia nad wykonywanym otworem. Używając wierteł o odpowiednim rozmiarze maszyna rozwierca tuleję aż do uzyskania odpowiedniego promienia. Następnie w miejscu po uszkodzonej tulei umieszczana jest tulejka. Cały proces tulejowania trwa krótko, a maszyna szybko wraca do wykonywania swoich zadań.


Tulejowanie koparek – zalety


Tulejowanie koparek, koparko-ładowarek, żurawi kołowych i gąsienicowych, czy lemieszy spycharek i maszyn drogowych ma wiele zalet i zaliczyć do nich należy:



  • tulejowanie otworów jest znacznie tańsze od zakupu nowego elementu do maszyny;

  • tulejowanie trwa krótko i nie wymaga demontażu maszyny ani jej transportowania do serwisu;

  • tulejowanie ogranicza przyszłe naprawy i w konsekwencji wydłuża żywotność maszyny;

  • tulejowanie minimalnie obciąża samą maszynę podczas procesu;

  • tulejowanie sprzyja szybkiemu powrotowi maszyny do pracy.


Jak widać z powyższego, tulejowanie maszyn budowlanych jest wysoce ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnie przeprowadzanych napraw i to pod wieloma względami. Roboczogodzina koparki jest droga, a każdy przestój na placu budowy kosztowny. Skracając czas naprawy można uniknąć ponoszenia niepotrzebnych dodatkowych kosztów.

Słowa kluczowe:tulejowanie koparek,